Film Tavsiyesi: Yapay Zeka

Film Tavsiyesi: Yapay Zeka

AI_PosterYapay Zeka (Orjinal Adı: A.I – Artificial Intelligence) 2001 yapımı bir bilim kurgu filmi. Bana göre Steven Spielberg’in en iyi filmlerinden bir tanesi.

Daha önce hiç “Acaba bir robota aşık olabilir miyim?” yada “Bir makine bizi sevebilir mi?” diye düşündüyseniz, Yapay Zeka tam size göre bir film. Filmin hikayesi özetle şöyle 21. YY. sonlarına doğru bir firma insan gibi düşünebilen ve daha da önemlisi sahipleriyle duygusal bağ kurabilen David adında bir robot geliştirir. Firma bu robotu çocukları çok nadir bir hastalığa yakalanmış olan çalışanlarından bir aileye verir. Daha sonra ailenin hasta olan çocuklarının iyileşeceği tutar ve geri gelir ve robotu orada istemez. Belli olaylardan sonra ailenin babası (Henry) David’i yok edilmesi için aldıkları yere geri götürmeye karar verir fakat ailenin annesi buna dayanamaz (ana yüreği işte) ve David’i bir ormana bırakıp kaçar. David daha sonra Joe adında bir robotla karşılaşır ve Pinokyo masallarından hatırladığı Pinokyoyu gerçek bir insan yapan periyi aramaya koyulur. Gerçek bir insan olursa annesinin onu daha çok seveceğini ve eve geri alacağını düşünür (evet çok acıklı).

Hikaye daha devam ediyor ama gerisini filmden izleyin artık. Çünkü filmin ana konusu -Alan Turing, makinelerin düşünebileceği fikrini ortaya attığı günden beri var olan- acaba makineler bizim gibi düşünebilir mi sorusunun bir ileri versiyonu olan acaba makineler bizim gibi duygusal bağ kurabilir mi sorusudur. Filmde bu soruyu bayağı güzel işliyor ve kendinizi bir robota acıyorken bulabiliyorsunuz. Velhasılı kelam, izlenmesini tavsiye edebileceğim hoş bir film.


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/na98a25/public_html/wp-content/plugins/bridge-core/modules/shortcodes/shortcode-elements/_social-share/templates/social-share.php on line 124

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/na98a25/public_html/wp-content/plugins/bridge-core/modules/shortcodes/shortcode-elements/_social-share/templates/social-share.php on line 137
Hiç yorum yok.

Bir Yorum Yaz